неделя, 19 декември 2010 г.

Бьорн Фери от Швеция с първа победа, българските представители с нови точки за световната купа

Спринтовата 10 километрова дистанция в биатлона за мъже, проведена в Словения излъчи нов победител за сезона в световната купа. В Поклюка шведът Бьорн Фери бе точен в 10-те си изтрела на рубежа и това че не му се наложи да прави допълнителни обиколки му донесе победата в състезанието. На финалната обиколка Фери се бори с Михаел Грайс от Германия и Тайрей Бое от Норвегия за най-добро време, тъй като разликата между тримата след последната стрелба бе няколко секунди. В крайна сметка шведа спечели, а Бое, който бе с една допълнителна обиколка заради грешка на стрелбището, завърши втори на 5 секунди. Грайс се добра до третата позиция, на 8 секунди от победителя. Пореден добър старт направи Яков Фак от Хърватска, който се състезава за Словения. Фак завърши 4-ти в класирането с 1 наказателна обиколка. Добър ден имаха и българските представители в състезанието, след като 2-ма от тримата ни участника влязоха в зоната на точките. Красимир Анев направи 2 грешки в стрелбата и се нареди на 27-мо място. Михаил Клечеров също направи по 1 грешка в стрелбите от положенията „прав” и „легнал” и завърши на 34-та позиция. Третият българин в надпреварата значително изостава като темпо на другите двама и с 1 наказателна обиколка се класира на 51-во място. Водачът за Световната купа норвежецът Емил Хегле Свендсен направи 2 пропуска на първата си стрелба и въпреки „чистата” втора остана на 17-то място и сдаде жълтата фланелка на водач в генералното класиране на сънародника си Тайрей Бое. Оле Ейнар Бьорндален направи също 2 грешки в стрелбата, също на първа стрелба и дори мишените които сгрешиха със Свендсен бяха едни и същи – нещо удивително. Оле бе по-бърз по трасето от Емил и завърши 11-ти.
Това бе и последния индивидуален старт за мъжете в световния биатлон за тази година. Следващите стартове ще се проведат в Оберхоф, Германия от 5 до 9 януари 2011-та година.