понеделник, 28 март 2011 г.

Фетел безкомпромисен – победа на старта на сезона в Мелбърн

Световният шампион във Формула 1 Себастиан Фетел от Германия започна с победа в новия сезон при най-бързите болидите в световния спорт. Пилотът на Ред Бул надви безкомпромисно конкуренцията на пистата „Аделаида” в Мелбърн, Австралия.
Целият уикенд за немецът бе страхотен, като той бе изключително бърз още на квалифицакциите, където остави съперниците си на над 0.800 секунди, което бе огромна преднина за обиколка. Нещата не се промениха много и в самото състезание, където Себастиан тръгна и завърши пръв, без особени проблеми. Втори на 22 секунди от победителя завърши Люис Хамилтън с Макларън, който потегли също от втората позиция и като цяло нямаше проблеми за да я спечели, но нямаше и шанс да настигне Ред Бул-а на Фетел. Изключително състезание направи руския пилот на Лотус Рено GP Витали Петров, който от шести на старта се качи на почетната стълбичка след състезанието. Това бе първи подиум за Петров във Формула 1, а успехът му бе много значим, тъй като колата на Лотус Рено по принцип се отнася към средното ниво на болидите, зад Ред Бул, Макларън, Ферари и Мерцедес. След руснака завърши първото Ферари – това на Фернандо Алонсо, който направи много лош старт, изостана до 9-то място, но след това успя да се докопа до 12 точки за класирането. Представителят на домакините Марк Уебър завърши на 5-тата позиция, след проблем с откачена част от болида, която остана закачена за него и забави австралиеца. Вторият Макларън завърши 6-ти – Дженсън Бътън не можа да направи повече. След множество перипетии бразилецът Фелипе Маса се оказа 7-ми в класирането, тъй като състезателите на Заубер бяха дисквалифицирани след състезанието. Завършилите на страхотните 7-мо и 8-мо място дебютант Серхио Перес и Камуи Кобаяши няма да вземат точки след като ФИА оцени за нерегламентирани задните крила на болидите им. Така 8-ми се класира Себастиан Буеми с Торо Росо, а двата представителя на Форс Индия влязоха в зоната на точките. Адриан Сутил взе 2 точки за 9-тото си място, а след него дебютантът Пол Ди Реста също си взе точка от австралийския старт. Пълен провал записаха от Мерцедес, след като Шумахер отпадна рано надпреварата в която се движеше на последните места, заради спукана гума още на първия завой след удар на болида на Алгуерсуери в задна дясна гума на Михаел. Нико Розберг се движеше в местата за разпределение на точки, но също отпадна, пак след съприкосновение с противник и също като съотборника си не по негова вина.